Roušky? Roušky!

Milý Micíku, tak co myslíš – máme nebo nemáme nosit roušky? Já myslím, že máme. Ze všech protiepidemických opatření právě tohle nejméně bolí.

To vím jak z vlastní zkušenosti, tak z výsledků dotazníku, který mi zatím vyplnilo více než 6000 osob (můžete si také vyzkoušet: https://bit.ly/JakSeMame). Roušky nejspíš bolí nejméně i naši ekonomiku, tedy pakli je naši neúplatní politici a úředníci nebudou zase nakupovat mnohonásobně předražené od Číňanů.


Dnes už je jasné, že roušky fungují. V literatuře, a to i odborné, se najde řada článků, které tvrdí opak – zejména po internetu, ale nejen zde, se totiž snáze šíří opravdu překvapivé sdělení, že rouška nechrání, než vcelku samozřejmé, nudné sdělení, že rouška chrání. Výrazně však převažují studie ukazující, že nošení roušek na koronavir zabírá. Proto také jejich nošení dnes nařizují nebo důrazně doporučují vlády většiny zemí. V první řadě pomáhá proti šíření z orouškovaného nakaženého na další nenakažené (a o to jde především), poměrně dobře však chrání před nákazou i samotného nositele roušky. A i kdyby ho neochránila, výrazně snižuje množství virů, které mu vniknou do těla, a zvyšuje tak pravděpodobnost, že u něj bude mít onemocnění mírnější průběh. Jistě, nošení roušky je trochu nepohodlné. Ale je to nejjednodušší způsob, jak se může běžný člověk zapojit do boje s koronavirem a snížit tak ekonomické i lidské ztráty, které s sebou epidemie nutně přináší. Nejpozději v zimě udeří epidemie opět v plné síle a vynutí si opětovné zavedení přísných prortiepidemických opatření. Čím větší procento lidí bude nosit roušky (a to nejen tam, kde to bude nařízeno, ale všude v uzavřených prostorech, kde se potkávají cizí lidi), tím později budeme muset uzavřít školy a zavést další bolestivá omezení.

Mnozí nemocní lidé roušky nosit nemohou a mnozí zdraví je pod různými více či méně průhlednými záminkami nosit nebudou (nejčastěji údajně „z principu“). Tipoval bych, že až zase přituhne, budou to právě oni, kdo si zbaběle nasadí respirátory, které chrání je, ale nikoli jejich okolí. O to více se zodpovědní a zdraví lidé musí snažit roušky nosit, aby tento výpadek vyrovnali. Znovu opakuji, roušky jsou velice účinné a mohou epidemii přibrzdit či úplně zastavit, musí je však nosit co nejvyšší procento populace.

Takže, milý Micíku, hned mi vrať mou oblíbenou roušku. Sice teď v létě nosím jen tenké jednovrstevné, které mne samotného před nákazou neochrání, ale možná už za měsíc dojde i na tuhle mou historicky první – těžkotonážní.

Facebook Comments